דירות להשקעה בבאר שבע, הבלוג של גל איפרגן, השקעות נדלן

מפריחים את שכונה ד' בבאר שבע: בכמה יעלו מחירי הדירות?

פרויקט ההתחדשות העירונית בשכונה ד' בבאר־שבע שבבנייתו יושקעו כ־1.4 מיליארד שקל, יוצג בתערוכה יוקרתית. רבים רואים בפרויקט חבל הצלה לשכונה הוותיקה, אבל יש גם מי שסבור שהוא אינו מתאים לאופי האוכלוסייה
ממלא מקום ראש המינהלת להתחדשות עירונית באר־שבע, קובי אוחיון, אמר: "מדובר במתחם יעקב אבינו הנמצא בשכונה ד' על ציר רגר ובסמוך למרכז המורים. המתחם הומלץ להפקדה על ידי הוועדה המקומית במרץ 2022 וכעת נמצא בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל). הצפי לאישור התוכנית הינו תוך שנה. מדובר במתחם התחדשות עירונית מחולל שינוי הנמצא בלב רובע החדשנות, מול בית החולים סורוקה ואוניברסיטת בן־גוריון המקודם במסלול יזמים על ידי שלוש חברות. המתחם מלווה על ידי המינהלת להתחדשות עירונית ונעשה בו תהליך חברתי מסודר".
אם לפני שלושה עשורים היו מספרים לתושבי שכונה ד' בבאר־שבע שהשכונה הוותיקה שלהם תככב בתערוכה בינלאומית יוקרתית, סביר להניח שרובם היו חושבים שמדובר במתיחה.
אלא שכעת התסריט הדמיוני הזה הופך למציאות בזכות פרויקט ההתחדשות העירונית בשכונה שנבחר להשתתף בתערוכה יוקרתית ומובילה בעולם של הפורום העירוני העולמי (WUF) בשיתוף האו"ם. אין ספק שהצגת הפרויקט בתערוכה מעלה את קרנה של השכונה הוותיקה ששנים סבלה מדימוי נמוך והייתה סמל לנחשלות.
מגלים התעניינות
בשנים האחרונות, ובגלל מיקומה האטרקטיבי בסמוך למוסדות חשובים כמו אוניברסיטת בן־גוריון והמרכז הרפואי אוניברסיטאי "סורוקה", נהנית שכונה ד' מהתעניינות רבה מצד יזמים ואנשי נדל"ן. בזכות כך צפויה השכונה לשנות את פניה לחלוטין בעתיד הלא רחוק: בנייני הרכבת הישנים יוחלפו במגדלי מגורים ורבי קומות, יוקמו מבני מסחר מתקדמים, יואץ קצב הפיתוח הסביבתי וגם ייבנו מבני ציבור שיימסרו לעירייה.
פרויקט ההתחדשות העירונית הגדול בהיקפו בבירת הנגב הוא גולת הכותרת של מיזמי "פינוי בינוי" בשכונות הוותיקות בעיר, ולצורך ביצועו התאגדו שלוש חברות בנייה מובילות: קבוצת אפריקה ישראל, קבוצת ב.ס.ר הנדסה וקבוצת אלקטרה בנייה.
במסגרת התוכנית, שקיבלה את אישורי ועדת התכנון, ייהרסו 140 דירות ישנות ובמקומן ייבנו 850 דירות חדשות, מקצתן בבניינים בעלי 35 קומות ומקצתן בבניינים של עד 27 קומות, כולל בניין משרדים.
כמו כן יכלול המתחם בשכונה ד' דרום 8,500 מ"ר שטחי מסחר וכ־37,000 מ"ר של משרדים ומבני ציבור נוסף על בית ספר יסודי שיוקם בין הבניינים.
פרויקט ההתחדשות העירונית בחלק הדרומי של השכונה ברחוב יעקב אבינו עשוי לשמש בעיד מודל ליתר חלקי השכונה. ואולם, כמו תמיד, השאלה היא אם המיזם השאפתני יצליח לעמוד בציפיות הגדולות שתולים בו או שכמו שקורה לא פעם בפרויקטים שאפנתיים, שוב בונים מגדלים באוויר.
"הסבלנות משתלמת"
"עצם הדיבורים על תוכניות התחדשות עירונית ופינוי בינוי גורמים לעליית מחירי הדירות",
הערכה באמצעות פרויקט מתחם "אורות, בשכונה ג'. "מאז שמדברים שם על פרויקט התחדשות, מחירי הדירות בבלוק הארוך קפצו בגלל שהם נכללים בתוכנית", הוא מציין.
הערכה לפי נתונים מהשטח כי גם ברחוב יעקב אבינו בשכונה ד' מחירי הדירות עולים בגלל פרויקט התחדשות העירונית הצפוי במתחם.
"רחוב יעקב אבינו קרוב לאוניברסיטה ובגלל האופציה לפינוי בינוי והאפשרות לתוספת בנייה, מחירה של דירת קרקע בגודל 60–70 מ"ר נע סביב 850 אלף שקל. הרחק מרחוב יעקב אבינו, בשכונה ד' מזרח, שזה כבר ו' הישנה, המחיר של דירות בסדר גודל כזה מוערך ב־700 אלף שקל. ברחוב רבי עקיבא דירות של 60 מ"ר מוערכות ב־650 אלף שקל, לפני כן מחירן היה נמוך יותר. אנחנו רואים את ההבדלים פה". מסקנתו של בקשי חד משמעית, "פינוי בינוי מעלה את ערך הדירות, הדברים בדרך כלל נמדדים לטווח הארוך ולכן לדעתי הסבלנות משתלמת".
הדרך הנכונה
רפי שטרית (78) מכיר היטב את שכונה ד'. הוא גדל בשכונה, היה בעברו מנהל שיקום שכונות, ובשנים 1983–1993 שימש סגן וממלא מקום ראש העירייה. היום הוא עובד עם חברת "י.ח. דימרי" וחברת "אזורים".
"לאחרונה הייתה לי שיחה עם ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', וראש העירייה שם דגש מאוד גדול על קידום של פרויקטים של פינוי בינוי בשכונות הוותיקות, כי הוא יודע שניתן לפתח את השכונות האלה רק דרך יוזמה פרטית של פרויקטים כאלה של התחדשות עירונית ושל פינוי בינוי", הוא אומר.
שטרית סבור שככל שירבו בשכונות הוותיקות תוכניות מסוג זה, כך הדבר יטיב לתושבים. "זה רק יביא להם ברכה ויאיץ את נושא הפיתוח", הוא מדגיש. "הדירות בשכונות האלה מאוד ישנות, ישנן דירות משנות החמישים, ואני לא רואה דרך אחרת לשקם את השכונות האלה שלא באמצעות התחדשות עירונית או פרויקטים של פינוי בינוי. טוב עושה ראש העירייה שהחליט להאיץ את הטיפול בנושא הזה, אני חושב שזה רק יביא ברכה לשכונות הוותיקות".
גדלת בשכונה ד'. התרגשת כשנודע לך שהפרויקט יככב בתערוכה בינלאומית?
"אני לא יודע להגיד לך מה המשמעות של העניין, אני רק אומר שכנראה שזה לא יהיה הפרויקט היחידי בעיר שיהיו בו יותר מ־1,000 יחידות דיור של פינוי בינוי. אנחנו מקדמים פרויקטים בסדר גודל כזה בתוך באר־שבע ובכל הארץ יחד עם חברת 'אביסרור'".
פינוי בינוי הוא באמת הצעד הנכון ביותר לקידום השכונות הוותיקות?
"אני לא רואה דרך אחרת לחדש או לפתח את השכונות הוותיקות. אני חושב שפרויקטים של פינוי בינוי והתחדשות עירונית הם חבל ההצלה של השכונות הוותיקות. העירייה עושה כמיטב יכולתה, היא מפתחת את הרחובות, אבל העירייה לא יכולה להיכנס לרכוש הפרטי, לדירות עצמן, זה לא תפקידה. אבל פרויקטים של פינוי בינוי הם הפתרון כן להיכנס לדירות ולרכוש הפרטי, זו הדרך הנכונה לעשות את זה".
גם אתם רוצים למצוא דירה טובה להשקעה ?
משקיעים מהמרכז ? יש לכם כסף שיושב בבנק ומאבד מהערך שלו ?
אל תחשבו פעמיים, שלחו לי הודעה וקבלו את כל הטיפים והסודות להשקעה טובה כולל ליווי מלא מהקניה ועד המכירה ,לפרטים :
גל איפרגן היועץ שלך להשקעות נדלן : 054-6444253
לוואטספ שלי :
לעמוד הפייסבוק שלי :
לאתר שלי :
Www.galifergan.com

Related Posts